Jak stworzyć dobre hasło wyborcze?

Hasło wyborcze jest syntezą tematu kampanii. Hasło powinno być proste, czytelne, a jednocześnie niebanalne i zgodne z wizerunkiem kandydata. Nie powinno być dłuższe niż cztery wyrazy, ponieważ utrudni to jego zapamiętanie. Dobrze, jeśli odwołuje się do emocji, nie może jednak wywoływać dwuznacznych skojarzeń ani skłaniać do przeróbek (zmiany czy dopisywania słów) niekorzystnych dla kandydata.

Podstawą hasła są wybrane tematy kampanii wyborczej, dlatego tak ważne jest zachowanie spójności pomiędzy nimi. Hasło ma wręcz stanowić syntezę tematu. Istnieje pewien magiczny zestaw słów, które warto wykorzystać, oczywiście uwzględniając indywidualne cechy kandydata lub ugrupowania politycznego. Są to słowa opisujące cechy osobiste takie jak doświadczenie, kompetencja, wiedza, skuteczność, uczciwość, odwaga, energia, aktywność, zaangażowanie. Są to też słowa odwołujące się do wartości takich jak rodzina, bezpieczeństwo, zdrowie, edukacja, patriotyzm, przyszłość, jak również do konkretnych tematów takich jak drogi, kanalizacja, inwestycje, plac zabaw dla dzieci, przedszkola, szkoły. Poniżej prezentuję przykłady hasłem w różnych kategoriach.

Zabawne hasła wyborcze

Hasła wyborcze krajowe

Hasła dla kandydatów rozpoczynających karierę polityczną

Hasła dla kandydatów kontynuujących karierę polityczną

Hasła programowe

Więcej o tworzeniu hasła wyborczego i przekazu na temat kandydata napisałem w książce „Drzewo kampanii wyborczej, czyli jak wygrać wybory”.

Ten materiał może być wykorzystany za zgodą autora na innych stronach internetowych pod warunkiem pozostawienia treści i informacji o autorze w niezmienionej formie i z aktywnymi linkami do strony autora.


Zapisz się do newslettera by otrzymać wybrane fragmenty moich książek