Fragment pochodzi z książki Mapa Kariery. Wystartuj/ Przyspiesz/ Zmień.
Myślę, że zbyt wcześnie wybieramy ścieżkę zawodową i chcemy trzymać się jej do końca życia. Niewiele osób od dziecka wie, co będzie robić w życiu – do takiej decyzji z reguły dojrzewa się powoli. Łatwiej nam zdecydować, czego nie chcemy robić w życiu, i czasem warto od tego zacząć. Trzeba najpierw dobrze poznać samego siebie, a to następuje zwykle w wieku około trzydziestu lat, więc zazwyczaj kilka lat po zakończeniu studiów. Piszę „zwykle”, gdyż niektórzy ludzie do końca życia nie poznają dobrze samych siebie. Z tego powodu studia nie powinny dawać przede wszystkim zawodu na całe życie, ale raczej dobre wykształcenie i społeczne umiejętności.
Bardzo ważne jest również ukształtowanie postawy ciągłego uczenia się i elastycznego podejścia do rynku pracy. Całą złożoność sytuacji pokazała nam pandemia COVID-19. Po takich wydarzeniach rynek pracy nie pozostanie taki, jak dawniej.
Jednostki przygotowane na ciągłe zmiany, które szybko się uczą, będą szczególnie poszukiwane na rynku pracy. Zachęcam cię, abyś najpierw dobrze poznał samego siebie, a dopiero później coś, co naprawdę do ciebie pasuje, coś, co budzi w tobie chęć do działania.
Jakie testy pozwolą Ci poznać samego siebie? O tym dowiesz się z artykułu: https://trzeciak.pl/kariera/jaka-mam-osobowosc-mocne-strony-talenty-i-predyspozycje/
Nie każda zmiana oznacza zmianę kariery. Kariera oznacza ciągły rozwój, ciągłe uczenie się, ciągłą zmianę i odkrywanie siebie na nowo. Jeżeli nie potrafisz uczyć się i rozwijać, czeka cię niepowodzenie i wypalenie zawodowe. Kariera musi być powiązana z rozwojem osobistym, przy zachowaniu szeroko pojętego zdrowia.
Samo w sobie wspinanie się po szczeblach kariery nie ma sensu, jeśli na końcowym szczeblu drabiny – gdy już jesteś na samej górze – poczujesz, że jesteś wrakiem człowieka: fizycznym i psychicznym. Może się też zdarzyć, że zorientujesz się, że pomyliłeś budynki i całe życie wspinałeś się na niewłaściwy.
Zbyt wielu ludzi, którzy weszli na dach swojej kariery w nadziei, że nacieszą się widokiem, odkryli tam jedynie mgłę. W tej książce pokazuję karierę nie tylko jako pracę, ale również jako pasję. Piszę o tym, jak budować wymarzoną karierę i jak się dzięki niej spełniać.
politolog, prawnik, ekspert personal brandingu, wizerunku publicznego, public relations i marketingu politycznego
© Copyright 2023 by Trzeciak.pl