Fragment pochodzi z książki Mapa Kariery. Wystartuj/ Przyspiesz/ Zmień.
Warto skorzystać z narzędzi, które pomogą ci w analizie osobowości. Każde z nich przetestowałem z powodzeniem najpierw na sobie. Wiele z tych ćwiczeń robiłem ze studentami na studiach MBA i Doctor of Business Administration w Polskiej Akademii Nauk, w Akademii Menedżera w Wyższej Szkole Bankowej, w czasie szkoleń i warsztatów oraz rekomendowałem moim klientom. Spośród tych wszystkich narzędzi wybrałem te, które sprawdzą się najlepiej. Nie musisz korzystać ze wszystkich. Wybierz te, które ci najbardziej odpowiadają.
Jest to narzędzie oparte na modelu psychologii pozytywnej, identyfikujące talenty i pozytywne cechy danej osoby, które mogą okazać się istotne zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Zostało przygotowane przez prestiżowy instytut badania opinii publicznej i rynku – Instytut Gallupa.
Obecnie dostępne jest również w języku polskim. Szczegółowe instrukcje, jak wypełnić test, znajdziesz w Internecie – wystarczy wrzucić frazę: „Strengths Finder po polsku”.
W wyniku pomiaru uzyskuje się zestaw pięciu dominujących talentów, a także sekwencję wszystkich trzydziestu czterech cech według stopnia ich dominacji. Mocne strony są kombinacją trzech elementów: talentów (mierzonych przez Strengths Findera), wiedzy i umiejętności. Osoby, które wykorzystują swoje mocne strony, mają większe szanse na odniesienie sukcesu na trzech poziomach rozwoju: osobistym, menedżerskim, całej organizacji.
Strengths Finder 2.0 to dobre narzędzie, które pomogło mi odpowiedzieć na pytania, jakie są moje mocne strony, jak wybrać karierę zawodową, która pomoże mi lepiej się realizować, i co muszę zmienić w mojej bieżącej pracy, aby lepiej wykorzystywać swoje naturalne talenty (predyspozycje).
Cały proces zajmie ci kilka godzin, uwzględniając czas potrzebny na przeczytanie książki Strengths Finder 2.0 opisującej metodę oraz przeprowadzenie samego testu. Test jest bezpłatny pod warunkiem zakupu książki z kodem do strony internetowej. Można też bezpośrednio kupić kod na stronie – wtedy otrzymasz bezpłatny egzemplarz książki w wersji elektronicznej. Najwygodniej i najszybciej będzie to zrobić poprzez stronę: https://www.gallup.com/cliftonstrengths/en/strengthsfinder.aspx.
Można na niej znaleźć szczegółowe opisy testów w cenie od 20 dolarów za test podstawowy do 40 dolarów za bardziej zaawansowany Clifton Strengths 34. Alternatywnie można zamówić pakiet w cenie 50 dolarów.
Więcej o koncepcji przepływu (ang. flow) piszę w dalszych rozdziałach książki Mapa Kariery. W tym miejscu chcę tylko wyjaśnić, że przepływ jest optymalnym stanem świadomości, w którym czujemy się najlepiej i jesteśmy zarazem najbardziej wydajni. Stan przepływu charakteryzuje się poczuciem szczęścia i spokoju, a jednocześnie maksymalnym skupieniem, co z kolei przekłada się na znaczną efektywność.
Test Przepływu Flow możesz rozwiązać na Flowgenomeproject.com – wejdź na stronę i wypełnij ankietę, aby dowiedzieć się, do jakich typów osobowości się zaliczasz.
Są tam cztery kategorie:
Oczywiście mówimy tutaj o dominacji pewnej kategorii. Znajomość kategorii, do której się zaliczasz, pozwoli ci odpowiedzieć na pytanie, jak możesz wejść w stan przepływu. Ja na przykład, jako deep thinker (kategorię potwierdziłem, robiąc test dwa razy), swój przepływ (flow) osiągam w procesie kreatywnej pracy umysłowej – kiedy piszę książki, artykuły czy tworzę strategie komunikacji.
Dodatkowo również wyzwalaczem tego stanu są u mnie szkolenia i wykłady dla studentów. Lubię je, ponieważ są procesem twórczym i spontanicznym, chętnie wchodzę w interakcję i odpowiadam na pytania. Kolejną moją cechą jest ciągłe uczenie się i poznawanie nowych dyscyplin. Dużo czytam i słucham książek z różnych dziedzin nauki, a dodatkowo lubię się uczyć i uczyć innych. To właśnie dlatego często zmieniam dyscypliny i lubię wyzwania, w których mogę cały czas uczyć się czegoś nowego.
Wypełnienie ankiety zajmie ci od 5 do 10 minut. Następnie wystarczy, że podasz swój e-mail, na który zostanie ci wysłany dziesięciostronicowy raport. Narzędzie jest darmowe.
Na początku To narzędzie typu 360 stopni badające markę osobistą, ale również bardzo przydatne przy planowaniu kariery. Szczególnie w sytuacji, kiedy istotnym jej aspektem są relacje zewnętrzne i ocena otoczenia. Pozwala uzyskać cenne informacje na temat tego, jak jest się postrzeganym przez otoczenie – przez klientów, partnerów, przyjaciół, znajomych, przełożonych, pracowników i tak dalej.
Wadą tej metody jest dostępność tylko w angielskiej wersji językowej, co powoduje, że właściwej oceny mogą dokonać jedynie osoby władające tym językiem. Cały proces zajmie ci od dwóch do sześciu godzin. Są dwie możliwości: wypełnienie samego testu i zebranie opinii znajomych. Zanim zaangażujesz w ten proces inne osoby, przeczytaj książkę opisującą metodę oraz przeprowadź test samodzielnie. Dopiero drugim etapem może być zebranie opinii znajomych. Jednak na zgromadzenie wyników i sporządzenie raportu należy przeznaczyć około trzech, czterech tygodni.
Co ważne, osoby udzielające informacji na twój temat mają zapewnioną pełną anonimowość. Aby uzyskać od nich informację zwrotną, wystarczy dysponować adresami poczty elektronicznej – poprzez e-mail otrzymają zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu.
Sam test jest bezpłatny pod warunkiem zakupu książki Career distinction z kodem do strony internetowej. Łączny wydatek to około 15 dolarów plus koszt wysyłki. Możliwy i wskazany jest zakup szczegółowego raportu w cenie około 50 dolarów. Na stronie http://www.reachcc.com/ znajdziesz więcej informacji na temat tego narzędzia.
Dla mnie osobiście ten test był wielkim odkryciem, gdyż nie zdawałem sobie do końca sprawy, jak postrzegają mnie inni. Polecam ten test szczególnie osobom, dla których ważne jest postrzeganie przez innych i budowanie marki osobistej. Link do testów:http://www.reachcc.com/.
Jeśli jesteś fanem prostych, szybkich i tanich testów, możesz poszperać w sieci. Jedna z takich stron to kluczdokariery.pl, która zawiera porady zawodowe i wiele różnych testów. Jednym z nich jest bardzo podstawowy test badania preferencji zawodowych. Plusem takiego rozwiązania jest taniość (kilka złotych) oraz szybkość (można go wykonać w 10 minut).
Jest to jednak narzędzie podstawowe. Może przydać się studentom lub osobom, które chciałyby zrobić pierwszy krok, ale na pewno w niczym nie zastąpi profesjonalnych testów. Nie polecam go więc osobom z większym bagażem zawodowym. To może być twój pierwszy test, natomiast nie powinien być ostatnim.
Jeżeli zależy ci na profesjonalnych rozwiązaniach, polecam Understanding Myself. To prosty test sygnowany przez profesora Jordana Petersona, pomagający zrozumieć własną osobowość. Po odpowiedzeniu na sto pytań otrzymujemy raport, który określa najważniejsze cechy naszej osobowości określone w procentowej skali. Takie poznanie samego siebie może być przydatne przy wyborze ścieżki zawodowej. Wypełnienie testu zajmuje zaledwie 15 minut, a kosztuje tylko 10 dolarów. https://www.understandmyself.com/personality-assessment Natomiast jeżeli zależy ci na profesjonalnych rozwiązaniach, polecam narzędzia profesjonalne i płatne.
Insights DiscoveryTM to metoda diagnozująca indywidualny styl działania oraz jego wpływ na relacje z innymi w środowisku pracy. Narzędzie to wskazuje również kierunki rozwoju osobistego, pomagając zwiększyć efektywność działań – zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym.
Jego podstawą jest teoria osobowości szwajcarskiego psychologa Carla Gustava Junga. Opierając się na niej, Insights DiscoveryTM wyróżnia osiem typów osobowości, za którymi stoją charakterystyczne kompetencje psychologiczne.
Profil indywidualny przygotowywany jest na podstawie udzielonych odpowiedzi i zawiera rozdział podstawowy, który prezentuje informacje dotyczące:
Wiedza zawarta w rozdziale podstawowym może być poszerzona o treści dodatkowych rozdziałów profilu dotyczące konkretnych obszarów, jak na przykład zarządzanie, skuteczna sprzedaż czy rozwój osobisty. Uzupełniniem profilu indywidualnego jest profil Discovery Full Circle, który pozwala odkryć, jak postrzegają nas inni.
Jest to badanie osobowości zawodowej oparte na modelu wielkiej piątki, które ułatwia menedżerom zrozumienie, jak ludzie różnią się pod względem zachowań, motywacji, postaw oraz aspiracji. Teoria wielkiej piątki wskazuje fundamentalne bloki wystarczające do pełnego opisania osobowości. Narzędzie to uwzględnia specyficzne potrzeby środowiska biznesu.
Badanie mierzy pięć głównych aspektów oraz trzynaście podaspektów osobowości człowieka, które mają związek z wynikami osiąganymi w pracy:
Facet5 to bardzo dobre narzędzie dla osób pracujących w zespołach. Może pomóc zarówno osobie badanej, jak i jej przełożonemu, któremu dostarcza swego rodzaju instrukcji obsługi pracownika.
Cały proces zajmie ci od trzydziestu minut do trzech godzin – w zależności od tego, czy skoncentrujesz się tylko na rozwiązaniu testu, czy też dodatkowo skorzystasz z pomocy autoryzowanego coacha, który wprowadzi cię w tę metodologię oraz pomoże skomentować wyniki. Sam test to wydatek około 100 euro plus konsultacja autoryzowanego coacha, która może kosztować́ kilkaset złotych.
Na stronach http://www.facet5.com/pl/ orahttp://www.hrht.pl/ znajdziesz więcej informacji na temat tego narzędzia. Być może nazwy opisanych metod przyprawiają cię o ból głowy, ale –wbrew pozorom – narzędzia te są dość proste i pozwalają zarówno na samodzielną analizę osobowości, jak i skorzystanie z pomocy specjalistów.
Oczywiście potencjalnych narzędzi jest znacznie więcej i każdy może dobrać takie, które najbardziej mu odpowiadają. Nie musisz korzystać ze wszystkich wskazanych przeze mnie, możesz skoncentrować się tylko na wybranych. Warto jednak mieć świadomość, jakie są możliwości, zwłaszcza że wiele z tych narzędzi jest wykorzystywanych przez headhunterów i rekruterów.
Zachęcam do poznawania siebie, swojej satysfakcjonującej drogi zawodowej i czerpania radości z tego co się robi. Narzędzia, przykłady wskazówki znajdziesz w książce „Mapa Kariery, Wystartuj/Przyspiesz/Zmień”.
Więcej o przygotowaniu dobrego CV znajdziesz w książce „Coaching marki osobistej, czyli kariera lidera”.
politolog, prawnik, ekspert personal brandingu, wizerunku publicznego, public relations i marketingu politycznego
© Copyright 2023 by Trzeciak.pl