
Na czym polega moje podejście do kariery? Wyobraźmy sobie, że praca lub klient to motyl. Większość ludzi bierze pierwszą z brzegu siatkę na motyle i zaczyna je łapać byle gdzie, nie wiedząc dokładnie, które chce mieć w swojej kolekcji. Po czym cieszy się, że udało się złapać jakiegoś motyla. Po pewnym czasie okazuje się, że to nie jest ten motyl, i znowu zaczyna się pogoń w poszukiwaniu kolejnych motyli. Po jakimś czasie orientuje się, że to nie jest miejsce, w które one chętnie przylatują. Gdy już znajdzie dobre miejsce na motyle, to znowu, nie mogąc złapać właściwego, orientuje się, że siatka jest dziurawa. I tak przez całe życie, do emerytury.
Moja filozofia jest zgoła inna.
Wiedziałem, że chcę złapać tylko te najpiękniejsze motyle i muszę się dobrze przygotować do:
1. Zakupu właściwej siatki (budowanie networku, studia, kursy, staże wakacyjne),
2. Ustalenia, jakie motyle mnie interesują (jacy klienci, jaka praca),
3. Zbudowania ogrodu i zasadzenia właściwych kwiatów, które przyciągną motyle.
Jak zmieniać swoje nawyki?
Praktycznie nic nie ma tak znaczącego wpływu na twoje życie, jak twoje codzienne zwyczaje. Dlatego też ludzie często próbują wykształcić w sobie pozytywne nawyki oraz pozbyć się tych negatywnych. Idąc za typologią zaproponowaną przez Jamesa Cleara, zmiany mogą być przeprowadzane za pomocą koncentracji na trzech różnych płaszczyznach:
1. Koncentracji na celu (np. zdobyciu nowego kontrahenta),
2. Koncentracji na procesie (np. opracowaniu nowego sposobu pozyskiwania kontrahentów),
3. Koncentracji na tożsamości (np. na własnej samoocenie, wizerunku czy światopoglądzie).
Jeśli skoncentrujesz się na własnej tożsamości lidera w swojej dziedzinie, to skuteczniej osiągniesz założone cele. Zamiast myśleć, co konkretnie chcesz osiągnąć, zacznij zmiany od myślenia, kim właściwie chcesz zostać.
Większość ludzi koncentruje się na celach lub procesie, zupełnie pomijając kwestię transformacji tożsamości, a to właśnie ich stara tożsamość może całkowicie przekreślić plany zmian. To oczywiście nie oznacza, że cele czy procesy są nieistotne, wręcz przeciwnie.
Pamiętaj, że jeśli pomyślisz o tym, kim chcesz być i po co, to tym skuteczniej zrealizujesz cele i przeprowadzisz procesy.
Czym jest dla mnie kariera?
Karierę rozumiem jako ścieżkę rozwoju zawodowego, która jest wpisana w szerszy kontekst, przy zachowaniu zdrowia, integralności człowieka i wyznawanych wartości. Wiele lat temu, jeszcze jako stypendysta Uniwersytetu w Oksfordzie, udzieliłem wywiadu pod wszystko mówiącym tytułem: „Nie biorę udziału w wyścigu szczurów”. I tak jest w rzeczywistości – nie brałem w tym udziału, nie biorę i nie zamierzam brać. Dla mnie kariera człowieka, który osiągnął formalnie szczyty, ale przy okazji stracił zdrowie, honor, podeptał wartości, które reprezentuje, i wyrządził szkodę innym, jest niewiele warta.
Nie jest to więc książka o tym, jak iść po trupach do celu. To książka o tym, jak spełniać się zawodowo, robiąc to, co się naprawdę kocha i w czym jest się naprawdę dobrym, jednocześnie ciągle ucząc się i żyjąc w zgodzie z własnymi wartościami. Praca powinna być jednocześnie pasją, zabawą i nauką, a jej wykonywanie ma być przyjemne. Bliskie są mi powiedzenia „Rób to, co kochasz, a pieniądze przyjdą same” i „Nie pracuj dla pieniędzy”. Paradoks polega na tym, że trzymając się tych zasad, mogę godnie zarabiać, stopniowo budując swoją niezależność finansową. Jeśli jesteś ciekaw, dla czego czuję się kompetentny, by – nie będąc HR-owcem – pisać książkę o budowaniu kariery, przeczytaj Moją drogę kariery (link)
Zachęcam do szukania swojej satysfakcjonującej drogi zawodowej tak długo, aż znajdziesz. W budowaniu swojej drogi do kariery pomoże Ci książka „Mapa Kariery, Wystartuj/Przyspiesz/Zmień”.
politolog, prawnik, ekspert personal brandingu, wizerunku publicznego, public relations i marketingu politycznego
© Copyright 2023 by Trzeciak.pl